Regeneracja pompy wody w UAZie

Artykuł ten jest instrukcją krok po kroku w jaki sposób przeprowadzić regenerację pompy wody w UAZie, GAZ-53, Wołdze itp.

Jak rozpoznać uszkodzenie pompy? Najczęściej pompa zaczyna ciec. Bywa też, że po prostu się zatrze. Gdy łożyska są na wykończeniu, wyje i ma wyczuwalny luz osiowy gdy ściągniemy pasek klinowy.

Aby ją zregenerować potrzebne nam będą:

 • duży zestaw naprawczy pompy wody (dlaczego duży? Żeby się nie okazało po wyciągnięciu, że mieliśmy tylko wymienić gumki uszczelniające a jednak okazało się, że mamy spracowane łożyska lub wyrobiony wałek),
 • prasa, opcjonalnie ściągacz (może i dałoby się to zrobić na imadle przy użyciu młotka…proponuję jednak oszczędzić sobie nerwów).

Mamy wszystko? To zaczynamy (pominę demontaż pompy z silnika i odkręcenie wentylatora)!

 1. Mając pompę na stole, ściągamy zawleczkę zabezpieczającą nakrętkę koronową i odkręcamy nakrętkę.
 2. Ściągamy piastę wentylatora.
 3. Uzyskaliśmy dostęp do pierścienia Segera, trzymającego łożyska w obudowie pompy. Demontujemy pierścień. Rowek po wyjętym pierścieniu widoczny jest na zdjęciu poniżej.
 4. Wkładamy pompę na prasę (Zanim to zrobicie – sprawdźcie, czy wirnik nie jest przykręcony śrubą do wałka.). Wkładamy cienką tulejkę (wałek) w otwór wirnika i staramy się wyprasować wirnik. U mnie tak mocno siedział, że go połamałem.
 5. Demontujemy części składowe uszczelnienia znajdujące się w korpusie wirnika (są zabezpieczone pierścieniem).
 6. Przystępujemy do weryfikacji części. Najczęstszą przyczyną wycieku jest zużycie się gumowej uszczelki bądź pęknięcie spracowanego grafitowego pierścienia ale czasami sam wałek nie nadaję się już do eksploatacji. Na zdjęciu (wałek od pompy wody z silnika S-21 ale zasada działania identyczna) zaznaczyłem miejsce uszkodzenia wałka. W tym miejscu guma uszczelniająca styka się z wałkiem. Miejsce jest skorodowane i spracowane (wyraźnie mniejsza średnica). Taki wałek kwalifikuje się do wymiany. Jeśli zakładacie nowy to zwróćcie uwagę na jakość jego powierzchni, ponieważ w tanich zamiennikach wałek nie jest dobrze przetoczony i jego powierzchnia jest chropowata. Taki wałek też nie nadaje się do zamontowania. Dlaczego? Bardzo szybko wyrobi się guma uszczelniająca trąc o tę chropowatość i znów będziecie musieli rozkręcić pompę. Jeśli macie nowy wałek z założonymi już łożyskami to porównajcie go ze starym! U mnie okazało się, że tuleja dystansowa pomiędzy łożyskami jest za długa i nie mogłem złożyć pompy. Musiałem zamontować starą tuleję na nowy wałek.
 7. Teraz powinniście mieć przed Wami taki oto obrazek (zwróćcie uwagę, że łożyska mają różne odległości – ja nie zauważyłem:P ):
 8. Najpierw wkładamy zestaw uszczelniający w korpus wirnika. Ja postanowiłem pozostawić stare elementy mosiężne ponieważ są wykonane staranniej niż w zamienniku.  Jest z tym trochę gimnastyki ale finalnie powinniście otrzymać taki obrazek: 
 9. Następnie rozcinamy krycie łożyska, żeby umożliwić dostęp świeżego smaru z kalamitki w korpusie. Zrobiłem tak ponieważ nie ufam rosyjskiemu smarowi:P Gdybym wstawiał jakieś firmowe łożyska to osłony by zostały. Łożyska smarujemy dobrym smarem.
 10. Następnie wprasowujemy ułożyskowany wałek w korpus pompy aż przednie łożysko zgra się z rowkiem na Segera. Gdyby ktoś nie wiedział; wprasowujemy za ZEWNĘTRZNĄ bieżnię łożyska. Jeśli będziecie prasować za wałek to możecie zniszczyć łożyska. Sprawdźcie czy wałek się swobodnie obraca. Jeśli się nie obraca to wyprasujcie całość i zobaczcie co zepsuliście:P
 11. Zakładamy Segera.
 12. Stawiamy pompę na wałku i wprasowujemy wirnik. Tylko nie za mocno! Tak, żeby było kilka mm luzu pomiędzy korpusem a wirnikiem. Jak wprasujecie za mocno to możecie uszkodzić grafitowy pierścień
 13. Wprasowane? To teraz trzymając ciągle pompę na prasie spróbujcie zakręcić korpusem. Kręci się? Czyli działa:) Gorzej jak się nie kręci. Powody? Jeśli wałek z łożyskami się Wam okręcał to pewnie za mocno wprasowaliście wirnik; musicie zdemontować Segera i wyprasować wirnik.
 14. Składamy całą resztę nie zapominając o zawleczce na nakrętce koronowej!

Życzę bezawaryjnej pracy pompy!;)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *