Naprawa czujnika płomienia w Eberspacher

Po co przepłacać? Pokażę Wam jak naprawić czujnik płomienia w suchych ogrzewaczach postojowych tej firmy zastępując uszkodzony czujnik.

Pominę etap wyszukiwania usterki, bo jest on bardzo dobrze opisany w internecie:

U mnie okazał się uszkodzony czujnik płomienia. Brzmi groźnie:) W Webaście BBW46 opisywanym w innym moim wpisie, czujnik płomienia (flame sensor) jest zrealizowany na fototranzystorze zlokalizowanym w komorze spalania.

W Eberspacher-ach, które przeglądałem czujnik płomienia jest przylgowym termistorem. Zwiększenie się temp. obudowy (zmiana rezystancji czujnika) świadczy o obecności płomienia.

W instrukcji serwisowej D1LC są podane wartości rezystancji jakie mają sprawne elementy w temp. pokojowej (czujnik przegrzania w instrukcji ma wartość 1.1 kOhm co jest błędem ponieważ to najprostszy przylgowy rozwierny czujnik termostatyczny. Po przekroczeniu określonej temperatury następuje rozwarcie styków).

Mój Flame Sensor posiadał 1 M Ohm więc…trzeba go było wymienić. Na początek dolutowałem rezystor 1.1k Ohm w miejsce czujnika. Po zawarciu pinów 9 i 11 na 2 sek. ogrzewanie ruszyło. Czyli trzeba wymienić czujnik. Kupić nowy to pójść na łatwiznę! Szukamy jak go naprawić.

Po pierwsze dostańmy się do środka. Zaprasowaną na ceramicznym korpusie blaszkę trzeba lekko porozginać i oczom naszym ukazuje się mała pastylka (na fotce nieobecna z racji, że rozsypała mi się w rękach).

Skoro się rozprysła to trzeba ją zastąpić. Tylko czym?

Instrukcje serwisowe podają nr części katalogowej 25 1895 99 35 00 i nic po za tym. Próżno także szukać wykresu tego czujnika. Nie wiadomo nawet czy to NTC czy PTC. Jedyne co wiem to to, że dla temp. pokojowej ma ~1.1k Ohm. Wiec…?

Poszukajmy instrukcji serwisowej do innego modelu tego producenta. Instrukcja Airtronic D2 zawiera wykres czujnika płomienia.


Dla 20 st. C wartość jest zbliżona do 1.1k Ohm. Dobry trop. Porównajmy ten wykres z kilkoma czujnikami dostępnymi na rynku (wiadomo, że będzie to PTC).

Widzicie analogię dla PT1000? To ten sam.

Kosztuje całe 10 zł. Można zaryzykować. Bo przecież nie wiemy czy producent zastosował je w D1LC chociaż wartość rezystancji w temp. pokojowej się zgadza. Jest nadzieja:)

Lutujemy…

Teraz smarujemy pastą termoprzewodzącą.

…i zamykamy blaszką. Wkładamy do Eberspacher-a i sprawdzamy czy działa.

Ruszyło. Teraz trzeba poczekać, czy nie będzie się nadmiernie rozgrzewać lub wygaszać ze względu na rezystancję zmieniającą się w złych zakresach.

Po 2h spędzonych w samochodzie i pilnowaniu parametrów mogę stwierdzić, że ogrzewanie działa.

Wnioski

Termistor PT1000 stosowany jest jako czujnik płomienia (Flame Sensor) w szerokiej gamie produktów z rodziny Eberspacher i można go w łatwy sposób wlutować na miejsce uszkodzonego czujnika.

Udanych napraw!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *